Endokrīno dziedzeru

No endokrīno dziedzeru kopums (endokrīnās) nodrošina hormonu endokrīno sistēmu.

Ar grieķu termina Endokrīno dziedzeru humānās
 «Hormoni» (hormaine) tulkojams kā veicināt, lai iekustināt. Hormoni ir bioloģiski aktīvas vielas, ko ražo endokrīno dziedzeru un specializēto šūnu audos, kas atrodas siekalu dziedzeri, kuņģa, sirds, aknām, nierēm un citiem orgāniem. Hormoni iekļūt asinsritē un izdarīt spiedienu uz šūnām mērķa orgāniem, kas ir vai nu tieši uz vietas un to veidošanās (vietējie hormoni), vai kādā attālumā.

Galvenā funkcija endokrīno dziedzeru ir ražot hormonus, kas ir izkaisīti pa visu ķermeni. Tas nozīmē papildu funkcijas endokrīno dziedzeru uzrādot hormonus:

 • Dalība vielmaiņas procesos;
 • Iekšējo vidi uzturēšana;
 • Regulējums attīstību un izaugsmi organisma.

No endokrīno dziedzeru struktūra

No endokrīnās sistēmas orgāni ir:

 • Hipotalāmu;
 • Vairogdziedzera;
 • Hipofīzes;
 • Epitēlijķermenīši dziedzeri;
 • Olnīcas un sēkliniekus;
 • Aizkuņģa dziedzera saliņu.

Laikā reproduktīvā placenta, papildus citiem savu funkciju, ir arī endokrīno dziedzeru.

Hipotalāmu izdala hormonus, kas stimulē funkciju hipofīzes, vai, gluži pretēji, milzīgs viņai.

Viņš pats dēvē par hipofīzes iekšējās sekrēcijas. Tā ražo hormonus, kas ietekmē citus endokrīno dziedzeru, un koordinēt savu darbību. Arī daži hormoni, ko ražo hipofīzes, ir tieša ietekme uz bioķīmiskajiem procesiem organismā. No hormonu ražošanu ātrums hipofīzes ir ierīkots uz atgriezeniskas informācijas principa. Citu hormonu līmenis asinīs līmenis dod signālu uz hipofīzi, ka viņam vajadzētu palēnināt vai, tieši otrādi, lai paātrinātu ražošanas hormoniem.

Tomēr ne visi endokrīno dziedzeru kontrolē hipofīzē. Dažas no tām ir tieši vai netieši reaģē uz saturu noteiktu vielu asinīs. Tā, piemēram, šūnas, aizkuņģa dziedzera, lai insulīna, kas reaģē uz asins koncentrācijas taukskābju un glikozes. Epitēlijķermenīši atbildēt uz koncentrācijas kalcija un fosfātu, un virsnieru serde reaģē uz tiešo stimulāciju parasimpātiskās nervu sistēmas.

Hormonu līdzīgas vielas un hormoni ražo dažādas iestādes, tai skaitā nav struktūras endokrīno dziedzeru. Piemēram, daži orgāni ražot hormonu līdzīgas vielas, kas darbojas tikai tiešā tuvumā viņu atbrīvošanu, vai atbrīvot asinsritē noslēpumu. Šādas vielas ietver noteiktus hormonus ražo smadzenes, kas tikai ietekmēt nervu sistēmu vai diviem No endokrīno dziedzeru funkciju
 ķermeņa. Ir arī citi hormoni, kas iedarbojas uz visu ķermeni. Tā, piemēram, hipofīzes ražo vairogdziedzera hormons, kas stimulē, kas darbojas tikai uz vairogdziedzera. Savukārt, vairogdziedzeris ražo vairogdziedzera hormonus, kas ietekmē visu ķermeni.

Aizkuņģa dziedzeris ražo insulīnu, kas ietekmē vielmaiņu tauku, olbaltumvielu un ogļhidrātu.

Slimības endokrīno dziedzeru

Raksturīgi, endokrīnās slimības rodas vielmaiņas traucējumi. Pamatojums šādiem pārkāpumiem var būt ļoti atšķirīga, bet lielākoties metabolisms ir traucēts, kā rezultātā trūkuma organismā vitālo minerālvielu un organismu.

No endokrīno (vai hormonu, kā to dažkārt sauc) sistēma ir atkarīga no pareizu darbību visos orgānos. Ko ražo endokrīno dziedzeru hormoni, kas ienāk asinis, darbojas kā katalizatori dažādiem ķīmiskajiem procesiem organismā, tas ir, ar savu rīcību attiecībā uz plūsmas ātrumu vairumam ķīmisko reakciju. Arī ar palīdzību hormonu, ko reglamentē darbu lielākā daļa no mūsu ķermeņa.

Ja kāds no dabisko līdzsvaru endokrīno dziedzeru vielmaiņas tiek traucēta, kas noved pie dažādām slimībām. Lielākā daļa endokrīnie traucējumi ir rezultāts intoksikācija, traumas vai citu orgānu un sistēmu, graujošo ķermeņa slimībām.

Ar par endokrīno dziedzeru slimību ietver slimības, piemēram, diabēts, erektilās disfunkcijas, aptaukošanās, vairogdziedzera slimību. Nu kā pārkāpumiem Pareizai darbību endokrīno sistēmu, var būt sirds un asinsvadu slimības, kuņģa-zarnu trakta slimības, locītavu. Tāpēc pareiza darbība endokrīnās sistēmas - pirmais solis, lai veselību un ilgmūžību.

Nozīmīgs pasākums profilakses cīņā pret par endokrīno dziedzeru slimībām ir novērst saindēšanos (toksiska un ķimikālijas, pārtiku, pārtikas sadales patogēno zarnu mikrofloru, un citi.). Tas ir nepieciešams, lai ātri attīrītu ķermeni no brīvajiem radikāļiem, ķīmisko vielu, smago metālu. Un, protams, pie pirmajām slimības ir nepieciešams iziet visaptverošu pārbaudi, galu galā, jo ātrāk tiek uzsākta ārstēšana, jo lielākas izredzes gūt panākumus.

Яндекс.Метрика