Amiotrofiskā laterālā skleroze

Amiotrofâ laterālā skleroze, vai motors neironu slimība - novājinošām slimība dažādu etioloģiju, raksturo strauji progresējošu vājums, muskuļu atrofija, muskuļu spasticitātes, runas traucējumi (dizartrija), rīšanas grūtības (disfāgija), un elpas trūkums (aizdusa). Amiotrofâ laterālā skleroze ir visizplatītākais no pieciem motoru neironu slimību. Muskuļu vājums un atrofija visa ķermeņa, ko izraisa deģenerācija augšējo un apakšējo mehānisko neironiem. Muskuļi, kas nespēj darboties, vājināt un atrofija. Ill galu galā viņi var zaudēt spēju uzsākt un kontrolēt visas brīvprātīgo kustību.  Muskuļu atrofija - viens no simptomiem, amiotrofo laterālo sklerozi

Par amiotrofās laterālās sklerozes simptomi

Agrīnie simptomi amiotrofo laterālo sklerozi, kā likums, ir skaidrs, nespēks un muskuļu atrofija. Citi simptomi ir muskuļu raustīšanās, spazmas, stīvums skarto muskuļu un neskaidra runa. Stāvoklis organismā, ko ietekmē agrīnās pazīmes amiotrofo laterālo sklerozi, ir atkarīgs no kāda motora neironiem organismā tika bojāts pirmais.

Aptuveni 75% pacientu ar muskuļu atrofiju sāk rokas vai kājas. Pacienti ar atrofiju kājās var justies neērti, ja staigāšanu vai skriešanu, paklupt un krist uz zemes. Pacienti ar atrofiju rokās var rasties grūtības kustībām, kas prasa roku veiklību, piemēram, pogājams pogas, zasovyvanie vai pagriežot atslēgu slēdzenē. Dažreiz simptomi izplata tikai vienā ekstremitātē ilgā laika posmā vai visā slimības.

Aptuveni 25% pacientu, slimība sākas ar apgrūtināta runāšana vai rīšana. Tas var kļūt klusinātas un ļoti kluss. Citi simptomi ir apgrūtināta rīšana un mobilitātes mēles zudumu.

Jo mazai daļai pacientu, slimība sākas ar atrofiju starpribu muskuļus, kas atbalsta elpošanu.

Laika gaitā, visi pacienti acīmredzamu simptomi amiotrofo laterālo sklerozi, kā:

  • Grūtības pārvietojas;
  • Trouble ar rīšana (disfāgija), un runājot vai veidojot vārdus (disartrija);
  • Muskuļu stīvums (spasticitāte);
  • Hiperrefleksiju (ieskaitot hiperaktīva rīstīties reflekss);
  • Muskuļu krampji;
  • Īslaicīgs raustīšanās muskuļi.

Aptuveni 15-45% pacientu pieredze pseudobulbar ietekmē (emocionāla nestabilitāte), kas izpaužas nekontrolējamu smiekli, pacients pēkšņi sāk raudāt vai smaidīt, pārspīlēti paust savas emocijas.

Kaut kārtība un ātrums simptomiem atšķiras no cilvēka uz cilvēku, jo galu galā, lielākā daļa pacientu nespēj staigāt, izkļūt no gultas par to pašu vai izmantot savas rokas. Progresijas līmenis var izmērīt, izmantojot funkcionālo mērogu amiotrofās laterālās sklerozes, nosaka klīniskās saruna, kas sastāv no 12 jautājumu.

Slimības progresēšanu parasti ir lēnāks pacientiem, kuri ir jaunāki par 40 gadiem - slimība galvenokārt aprobežojas ar vienu ekstremitātes.

Par sajuta amiotrofās laterālās sklerozes simptomi ir:

  • Apgrūtināta rīšana un košļājamā pārtiku, sniedzot caur piepūli un palielina risku aizrīšanās vai aspirācijas pārtikas plaušās;
  • Diafragmas un starpribu muskuļus, kas atbalsta elpošanas un plaušu funkcijas, piemēram, piespiežot plaušu tilpums un spiediena samazināšanos iedvesmas laikā vājums.

Lielākā daļa cilvēku ar ALS mirst no elpošanas mazspēju, kas parasti trīs līdz piecus gadus laikā no simptomu parādīšanās. Vidējais paredzamais mūža ilgums, no sākuma līdz nāvei apmēram 39 mēnešus, un tikai 4% dzīvo ilgāk nekā 10 gadus.  Riluzola - tikai narkotiku ārstēšanai amiotrofo laterālo sklerozi

Ārstēšana amiotrofo laterālo sklerozi

Ārstēšana amiotrofo laterālo sklerozi notiek ar palīdzību narkotiku Riluzola (RILUTEK), kas ir vienīgais līdzeklis, nedaudz uzlabota un palēnina slimības progresēšanu. Tas paildzina dzīvildzi pēc vairākiem mēnešiem, un ilgtermiņā paplašināt dzīvi pacientiem ar sākotnējo posmu amiotrofo laterālo sklerozi. Tas arī paplašina laiku pirms personai būs nepieciešams elpināšana.

Citas ārstēšanas metodes amiotrofo laterālo sklerozi mērķis ir mazināja simptomus un uzlabot pacientu dzīves kvalitāti. Tas uzturošā terapija, kas ir vislabāk sniegta daudzdisciplīnu ārstus un medmāsas, kas spēj atbalstīt pacientu mobilo un ērti.

Veselības aprūpes pakalpojumu sniedzēji var izrakstīt medikamentus, lai palīdzētu mazināt nogurumu, atvieglot muskuļu krampji, kontrolēt spasticitāte, un samazināt lieko siekalām un flegma. Šie medikamenti arī palīdzētu pacientiem mazināt sāpes, depresija, miega traucējumi, rīšanas traucējumus un aizcietējums. Baclofen un diazepāmu bieži parakstītas kontrolēt spasticitātes radītos amiotrofo laterālo sklerozi, un trihexyphenidyl vai amitriptilīns var paredzēt, kad pacienti ar amiotrofo laterālo sklerozi ir problēmas ar rīšanu siekalu.

Яндекс.Метрика