Kalcija acetāts

Kalcija acetāts ir ķīmisks savienojums - kalcija sāls etiķskābes, kas ir viegli šķīst ūdenī ir bezkrāsaina kristāliska viela ar ķīmisko formulu (CH3COO) 2Ca.  Ķīmiskā formula kalcija acetāta

Pārtikas rūpniecībā tas tiek izmantots kā pārtikas piedevu, kurai ir nosaukums E263.

Lieto kalcija acetātu:

  • Ķīmiskajā rūpniecībā - ražošanā acetona;
  • Pārtikas rūpniecībā kā konservantu;
  • In barības ražošanā;
  • Farmakoloģiskā rūpniecība - ražošanā dezinfekcijas ar spēcīga antibakteriāla un pretvīrusu īpašības.

Sagatavošana kalcija acetāta

Iepriekš savienojums sauca "sadedzināts-wood sāls". Tas bija saistīts ar ražošanas procesa kalcija acetātu, kas tika izmantota, lai koksnes sausajā pārtvaicē, vairumā gadījumu izraisot pārdedzināšanas vai dedzināšana.

Rūpniecības mērogā šis savienojums neražo. Laboratorijas apstākļos, lai iegūtu kalcija acetātu ir ietekme etiķskābes hidroksīda, oksīdu vai kalcija karbonātu.

Kalcija acetāta izmantošana pārtikas rūpniecībā

Kalcija acetāts (E263), pieder pie grupas pārtikas konservantus ar indeksu no E-200 un E-299, ko izmanto, lai palielinātu produkta derīguma termiņu, kas ir saistīts ar inhibīciju izaugsmi un reproducēšanas baktērijas vai sēnītes.

Konservants E263 ir apstiprināta lietošanai Krievijā, ES un ASV. Tomēr sekas, kas var rasties, lietojot kalcija acetāta pārtikas produktos nav pilnībā saprotams. Tāpēc, dažās valstīs ir aizliegts izmantot savienojumu, pārtikas produktu ražošanā un pārtikas konservantu E263 starptautiskās klasifikācijas statusu "nosacīti drošs" par cilvēka dzīvības un veselības uztura bagātinātājiem.  Cepšana rūpniecība - lielākā joma pārtikas piedevu kalcija acetātu

Papildus, lai palielinātu glabāšanas laiku, kalcija acetāts tiek izmantots arī kā skābuma regulētāju un augu audu zīmogu. Šis savienojums mīkstina dabisko skābu garšu dažos pārtikas produktos.

Kalcija acetāta visizplatītākā izmantošana (E263) bija ražošana maizes izstrādājumiem kā līdzeklis, lai cīnītos pret "kartupeļu slimība."

Slimība visbiežāk attīstās kviešu maizes uz fona samazinātu skābumu un mitrumu ilgstošai uzglabāšanai siltā vidē, kas veicina veidošanos pārmērīga maizes dekstrīna, aldehīdiem un citu savienojumu ar nepatīkamu asu aromātu laikā. No mīkstuma maizes tā kļūst lipīga, padarot to par nederīgu lietošanai pārtikā.

Lai novērstu attīstību "kartupeļu slimības" gatavā maize ir neiespējami, jo strīdi kartupeļu sticks pretestību. Tādēļ, kalcija acetāts pievienota miltiem mīcīšanas laikā.

Kaitēt kalcija acetātu - par pārtikas konservantu E263

Ir pierādīts, ka E263 nav kancerogēna, toksiskas vai indīgas iedarbība uz cilvēka ķermeni. Tomēr galvenais bojājums pārtikas konservantu ir tā ķīmiskais sastāvs, kas ir droša cilvēkiem ar neiecietību uz pārtikas piedevām.

Tāpat, saskaņā ar daudziem pētījumiem kalcija acetātu ir spēcīgs alergēns, kas var izraisīt astmu un pastāvīgās alerģiskas reakcijas. Tomēr pētījumi neatklāja pieļaujamās robežvērtības, ikdienas patēriņa E263, kā daļu no pārtikas.

Tādējādi, kalcija acetāta Pārtikas produktu sastāvu rada risku cilvēkiem ar:

  • Individuāla neiecietība uz pārtikas piedevām;
  • Alerģiskās slimības.

Arī ārsti konsultē vecākus, lai mēģinātu izslēgt no uztura bērnu produktus, kas satur šo konservantu nedrošu.

Яндекс.Метрика