Kalcija citrāts

Kalcija citrāts - citronskābe, kalcija sāls, tiek plaši izmantota kā pārtikas piedevu E333, parasti kā konservantu un garšas. No piedevas īpašībām ir līdzīgs nātrija citrāts.  Kalcija citrāts - citronskābe, kalcija sāls

Kalcija citrāts ir praktiski nešķīst aukstā ūdenī, balts pulveris bez smaržas. Tāpat kā ar citronskābi, kalcija citrāts ir skāba garša, ar sāļa garša. Molekulārā formula kalcija citrāts - Ca 3 (C 6 H 5 O 7 ) 2 Molekulārais svars - 498, 46.

Kalcija citrāts ir starpprodukts, kas no citronskābes preparāta fermentācijas procesa, ar kuru citronskābi tiek ražots ražošanas laikā. Kad reakcijai citronskābi ar kalcija hidroksīdu, kas ražota nešķīst "netīro" kalcija citrāts, kas pēc tam tiek filtrēts no atlikušās vielas, mazgā un sagatavoto kalcija citrāts tīrā veidā. Kad pievienota rezultējošo kalcija citrāta atšķaidītu sērskābi, kas ražots nozares citronskābes.

Kalcija citrāta izmantošana

Medicīnā, kalcija citrāts izmanto medikamentu paredzēts normalizēšanai kalcija līmeni organismā. Kalcija citrāts lieto arī osteoporozes, rahīts, hipoparatireoze un slēptās tetānija. Atšķirībā no kalcija karbonāta, kas neitralizē kuņģa skābes, kalcija citrāts netiek ietekmēta, un tādēļ ir drošāk izmantot.

Kalcija citrāts lieto iekšķīgi tukšā dūšā vai ēšanas laikā. Par vislabāko efektu, sākotnējā dienas deva ir 600 mg, tad tas būtu sadalīts vairākas reizes visas dienas garumā. Preparāti, kas satur kalcija citrāts ir pieejamas tablešu formā, košļājamām pastilās, pulverus un mēslus. Lai iegūtu maksimālu labumu piedevas ir regulāri vienā un tajā pašā laikā.

To var izmantot kā profilaksei kalcija deficīta grūtniecības laikā, zīdīšanas laikā, jo menopauzes, kā arī padarot šādas narkotikas, fenitoīns, fenobarbitāls vai prednizona.

Pirms sākat lietot kalcija citrāts kā medikamentu, kas nepieciešama ārsta konsultācija.

Kalcija citrāts plaši izmanto pārtikas rūpniecībā kā fiksatoru produkta krāsu, skābuma regulatori, konservanti vai stabilizatori. Kā stabilizatoru, ka tas tiek izmantots ražošanā kondensētā piena, kausēto sieru un krējuma pulveri. Kā skābuma regulētājs kalcija citrāts pievieno konservētu augļu, ievārījumu, džemu, želeju un pudiņu. Papildinājums ir lielisks papildu piesātinājuma kalcija piena un piena produktu, bezalkoholisko dzērienu, maizes un konditorejas izstrādājumi.  Kalcija citrāts kapsulas

Arī kalcija citrāts tiek izmantota kā mīkstinātājs, jo kalcija citrāta joni var helirovat nevēlamu metālu jonus.

Harm kalcija citrāts

Lietojot kalcija citrāts medicīniskiem mērķiem blakusparādības ir ļoti reti, bet pārdozēšana var parādīties aizcietējums, gremošanas traucējumi, slikta dūša, vemšana, apetītes zudums, pēkšņs svara zudums, garīgās izmaiņas, garastāvokļa, muskuļu sāpes, galvassāpes, nogurums, miegainība pārmērīgs pasliktināšanās , nogurums un problēmas ar urinēšanu.

Dažreiz piedeva izraisa virkni alerģiskas reakcijas, piemēram, izsitumi, nieze, sejas, mēles un rīkles pietūkums, reibonis smagas, un elpošanas traucējumi.

Piedeva ir kontrindicēta hiperkalciēmija, kā arī piesardzība ir indicēts nieru slimības, nierakmeņi, ahlorhidrija, sirds slimības, aizkuņģa dziedzera vēzi, sarkoidoze, un malabsorbcijas sindromu.

Kalcija citrāts samazina asimilācija citu narkotiku, piemēram, bifosfonātiem (alendronāts), tetraciklīna antibiotiku (doksiciklīns, Minociklīnu), estramustìna, levotiroksīna un hinolilgrupa (ciprofloksacīna, levofloksacīnu).

Яндекс.Метрика