Kālija nitrāts

Kas ir kālija nitrāts

Kālija nitrāts - bināro neorganisks savienojums pārstāv formula KNO 3 , Kas pazīstams arī kā kālija nitrāts, kālija nitrāts, kālija nitrāts. Savienojums KNO 3 ir bezkrāsains, kristālisks pulveris, kas nav gaistošas, bez smaržas, kam higroskopiski īpašības. Viela viegli šķīst ūdenī. Nav toksisks dzīvniekiem. Vielas KNO daba 3   notiek formā minerālu nitrokalita, lielākie noguldījumi ir atrodami Austrumu Indiju un Čīlē. Mazos daudzumos augu un dzīvnieku organismos. Tehniskais kālija nitrāts izmantot kā mēslojumu

Šīs ķīmiskās īpašības un metodes sagatavošanas kālija nitrāta

Kālija nitrāts KNO 3 sadalās temperatūrā no 400 ° C, lai veidotu kālija nitrīta KNO 2 un skābekļa O 2 . Šī viela darbojas kā spēcīgs oksidētājs, tas reaģē ar degošiem un samazinot materiālu. Viela KNO 3 samazināta par ūdeņradi brīdī izlādi.

Laboratorijas apstākļos, KNO 3 sagatavoja reakcijā kālija karbonāta Ca (NO 3 ) 2   un kalcija nitrāts K 2 CO 3 Tā ir vecākā metode vielu iegūšanai. Pašlaik vietā lieto kālija karbonāta, kālija sulfāts K 2 SO 4 . Kālija nitrāts šķīdumu iegūst, tajā pašā reakcijas. Starp mūsdienu metodēm ražo kālija nitrāta KNO 3 pieejamāki un lētāki ir reakcija kālija hlorīda KCl un nātrija nitrātu NaNO 3 .

Jomas piemērošanas kālija nitrāta

Kālija nitrāts KNO 3 Kā arī kālija nitrāta, ko izmanto kā mēslojumu (viens no slāpekļa mēslojuma bagāts ar kāliju, ir būtisks elements, lai augšanu). Viela tiek izmantota elektriskā rūpniecībā, metalurģijā, optiskā stikla, ražošanai šaujampulvera.

Uztura īpašības kālija nitrāta

Kālija nitrāts plaši izmanto pārtikas rūpniecībā kā pārtikas piedeva E252 no kategorijas konservantus.

Konservanti - ķīmija, pārtikas piedevas E200 - E299, kavē mikroorganismu augšanu produktā, kā arī brīdinājuma smaržu un garšu produkta izstrādes procesā appelējis, toksīnu veidošanās uz mikrobu izcelsmes.

Kālija nitrāts tiek izmantots, lai ražotu:

 • siers (smagi, vidēja ciets, mīksts);
 • siera analogos no piena;
 • desas un gaļas produkti (sālīti, vārīti, kūpināts), gaļas konservi;
 • zivju produkti (reņģes, brētliņas un sāls marinādē);
 • Produkta gras.

Uztura bagātinātājs arī atslēga krāsu. Viela pievieno pārtikai ilgāku saglabāšanu produkta pievilcīgu izskatu. Tā ir vāja antibakteriāla iedarbība. Kālija nitrāts - pārtikas piedevas, ko izmanto, ražojot desu un gaļas produktu

Ietekme kālija nitrāta organismā

Kālija nitrāts kancerogēnu iedarbību - attīstību ļaundabīgo audzēju reibumā ārējiem faktoriem. Tomēr, lietojot ieteiktās devas E252 nav kaitīgas ietekmes uz ķermeņa pieaugušo. Negatīva ietekme nitrātu sakarā ar to pārveidošanu cilvēka ķermenī uz nitrītu (produktos notiek nekontrolēti pārveidošanu nitrātu uz nitrītu, kālija) un kancerogēnas nitrozamīnus. Nitrātu daudzums iekļūšanu organismā ar pārtikas piedevām, īpaši E252, ir niecīgs, salīdzinot ar šo vielu saturu dzeramajā ūdenī, kā arī dārzeņi (kas rodas no pārmērīgas mēslošanas).

Ilgstoša E252 mazās devās uz ķermeņa var novest pie attīstību šiem simptomiem un slimībām:

 • Stipras sāpes vēderā
 • Vājums
 • Reibonis
 • Garīgās attīstības traucējumiem
 • Pārkāpums telpiskās orientācijas
 • Aritmija
 • Iekaisums nieru
 • Anēmija

Atruna

Kālija nitrāts kā pārtikas piedevu ir atļauts lietot pārtikas ražošanā Krievijas Federācijā un Ukrainā, kā arī ES valstīs.

Produkti, kas satur kālija nitrātu, nav ieteicams ikdienas lietošanai. Pārtikas piedeva E252 ir aizliegts izmantošanai ražošanā bērnu pārtiku.

Яндекс.Метрика