Ksilīts

Ksilīts - balta kristāliska viela, kaloriju tuvu cukuru un salduma uz saharozes, bet nav bioloģiskā vērtība.

Ksilīts  Ksilīts iepakojumā
 tā dabiskajā veidā atrodama šķiedrās daudzu augļu un dārzeņu un to var iegūt no dažādiem augļiem, auzu un sēnītēm, kā arī kukurūzas sēnalu, cukurniedrēm un bērza tāss.

Rūpnieciskā ražošana ksilīts notiek apstrādājot masīvkoka vai corncobs, kas tiek hidrolizēts par ksilozes un katalītiski hidrogenētas uz ksilītu. Lielākais ražotājs ksilītu pasaulē ir Ķīna.

Ksilīts tika atklāts gandrīz vienlaikus ar Vācijas un Francijas ķīmiķi, kas 19.gadsimta beigās un kļuva populārs Eiropā kā drošu saldinātāju cilvēkiem ar cukura diabētu.

Ksilīts ir dabisks ogļhidrātu, kas izskatās un garšo kā parastā cukura. Tas ir dabisks saldinātājs, kas var iegūt no jebkura augu šķiedrmateriāla.

Ksilīts ir atrodams arī cilvēka organismā - vidējais pieaugušo ražo aptuveni 15 gramus ksilīts dienas normālu vielmaiņu laikā.

Ksilīts izmantošana

Pārtikas rūpniecība ir plaši izmantojot ksilīts kā uztura un diabētiskās saldinātājs. Ksilīts pazīstams arī kā pārtikas piedevu E967, kas ir mitrinātāju, saldinātājs, emulgatoru un stabilizators. To pievieno ražošanas konditorejas izstrādājumu diabētiķiem un aptaukošanās.

Ķīmiskajā rūpniecībā ksilīts tiek izmantoti, lai ražotu sintētisko resins, virsmaktīvās vielas un esteriem.

Atšķirībā no citiem dabīgas vai sintētiskas saldinātājus, ksilīts ir noderīga veseliem zobiem. Tam ir šādas īpašības: tas pazemina kariesa un remineralizes zobiem.

Early pētījumi Somijā 1970. gadā, konstatēja, ka, salīdzinot ar lietošanu saharozes ksilīts nerada problēmas dobuma vai zobu zaudējumu. Cariogenic baktērijas priekšroku sešiem oglekļa cukuru vai disaharīdi, bet nav pakļauti pret ksilītu fermentācijas un to nevar izmantot kā enerģijas avotu, kavējot baktēriju augšanu un vairošanos. Kaitīgo mikroorganismu klātbūtnē badā ksilīts tādējādi bojāta zobu remineralization. Pati īpašība padara ksilīts nepiemērotas, lai iegūtu maizi kā traucēt spēju rauga sagremot cukuru.

Ar aptuveni 33% mazāk kaloriju nekā glikozi, ksilīts ir uztura aizstājējs galda cukurs. Uzsūcas lēnāk nekā cukuru, tas nepalielina līmeni asinīs un neizraisa hiperglikēmija. Šī funkcija arī izrādījās noderīgi cilvēkiem, kas cieš no metabolo sindromu - bieži sastopama slimība, kas ietver insulīna rezistenci, hipertensija, paaugstināta holesterīna fīmeņa un paaugstināts asins trombu veidošanās risku.

 Ksilīts izmantots kā saldinātājs košļenēs
 Ksilīts izmanto kā saldinātāja zāles, košļājamās gumijas un pastilās. Ksilīts ir arī choleretic un caureju veicinoša iedarbība izmantošanā aptuveni 50 gramiem dienā.

Ksilīts lietošana ir efektīvs, lai ārstētu akūtu vidusauss infekciju. Pētījumi liecina, ka košļājamā gumija, kas ietver ksilīts var novērst akūtu vidusauss iekaisumu. Kad baktērijas tiek norīts, viņi ievēro audos, izmantojot dažādus savienojumus saharozi. Košļājamā gumija un rīšanas siekalu rezultātu kādā attīrīšanas vidusauss, bet klātbūtne ksilīts nomāc baktēriju augšanu, kas dzirdes caurulēm, kas savieno degunu un ausis.

Arī, sāls šķīdumi, ksilīts būtiski samazinātu skaitu deguna koagulāzes Staphylococcus baktērijām, un ievadīšanai degunā un ksilīts ir efektīvs astmu.

Par ksilīts īpašības

Molecular Formula ksilīts - C5H12O5, molārā masa - 152,15 g / mol, blīvums - 1, 52 g / cm³, kušanas temperatūra - 92-96 ° C, viršanas - 216 ° C, šķīdība ūdenī - 1 ~ 5 g / ml .

Harm ksilīts

Ksilīts neizraisa cilvēka organismam nopietnas blakusparādības. Tāpat kā lielākā daļa cukura spirtiem, tai ir caureju veicinoša iedarbība kā cukura spirtu nevar pilnībā izšķīdinātu gremošanas procesā. Pārdozēšanas gadījumā kaitīga ksilīts ir vēdera uzpūšanās, meteorisms un caureja.

Parādās arī kaitīgs ksilīts, ja to izmanto suņus. Ksilīts ir toksīns bīstami viņu dzīvi. Tas samazina cukura līmeni asinīs suņu un var novest pie koordinācijas, depresija, sabrukums un krampji zaudējumiem. Saņemšana ksilīts devas, kas lielākas par 500-1000 mg / kg izraisa aknu mazspēju suņiem, kas var būt letāls.

Яндекс.Метрика