Nātrija acetāts

Nātrija acetāts ir viens no sāļiem, etiķskābes. Šī viela tiek plaši izmanto kā konservantu pārtikas ražošanā, sauc pārtikas piedeva E-262.  Ķīmiskā formula nātrija acetāta

Sagatavošana Nātrija acetāts

Šajā nozarē nātrija acetāta, kas iegūts ar sauso destilējot koksnes. Bet gandrīz visi no mums vismaz vienu reizi savā dzīvē viņš pavadīja virtuvē, lai iegūtu ķīmisko reakciju nātrija acetāta. Tas ir parastais cepamais sodas slāpē ar etiķskābi! Reakcija vienādojumu ražot nātrija acetātu kā šādi:

NaHCO 3   + CH 3 COOH = CH 3 SOONa + H 2 CO 3

Rezultātā tas veido nātrija acetātu un ogļskābi, kas ir ārkārtīgi nestabila savienojums, kas gandrīz uzreiz sadalās ūdens un oglekļa dioksīdu. Tāpēc, var teikt, ka mijiedarbība etiķskābes un sodas veidojas ūdens nātrija acetāta šķīduma, no kura kristāliskā forma var tikt iegūts, iztvaicējot vielas.

Nātrija acetāta īpašības un tās sastopamību dabā

Nātrija acetāts ir bezkrāsaina kristāliska viela ar vāju smaku etiķskābes. Kristāli tās daļēji šķīst spirtā un ēterī, bet izšķīst viegli ūdenī, veidojot šķīdumu nātrija acetāta. Nav viegli uzliesmojošs, ir zema toksicitāte.

Nātrija acetāts ir plaši sastopamas dabā. Šī viela ir daļa, gan dzīvnieku un augu šūnu. Lielākā daļa augļu par nominālvērtību ar dabisko skābju un satur nātrija acetātu. Viņš arī veidojas procesā baktēriju fermentācijas, tāpēc tas vienmēr var atrast jebkuru piena produktiem.

Nātrija acetāta izmantošana

Nātrija acetāts tiek plaši izmanto pārtikas rūpniecībā. To pievieno miltiem, maizes izstrādājumu aizsardzībai no "kartupeļu slimība", ko izraisa Bacillus mesentericus. Turklāt šis uztura papildināšanai tiek pievienots visiem konservēti dārzeņi, jo tas ir labi mīkstina pārāk asa garša etiķskābes. Bieži nātrija acetāts tiek izmantota kā pārtikas piedevu un ražošanas šķeldu, ko viņš dod patīkamu, nedaudz pagriežas smarža etiķi, aromāts un garša.  Cepšana rūpniecība - lielākā joma pārtikas piedevu nātrija acetāta

Nātrija acetāts ir iekļauts sarakstā atļauto pārtikas piedevu lietošanai visās Eiropas valstīs, ieskaitot Krieviju un Ukrainu.

Sakarā ar šo īpašumu, nātrija acetāts, piemēram, zemu toksicitāti, tiek uzskatīts, ka vesels cilvēks var patērēt to pārtikā jebkurā daudzumā. Tāpēc, Krievija nav noteikts maksimālo dienas devu par vielas lietošanas.

Neatkarīgi no pārtikas rūpniecības, nātrija acetāts tiek izmantota medicīnā (daļa no sērijas diurētisko līdzekļu un citu medikamentu), celtniecības ķīmija, tekstilrūpniecībā, galvanotehnikā rūpniecības un fotogrāfijā.

Bīstamās īpašības nātrija acetāta veselībai

Neskatoties uz to, ka nātrija acetāts ir viela ar zemu toksicitāti, tā joprojām var nodarīt kaitējumu cilvēku veselībai. Neēd pārtiku, kas satur pārtikas piedevu E 262 cilvēkiem, kas cieš no asinsvadu distoniju, hipertensija, goiter, un par urīnceļu, zarnu, žultspūšļa un aknu slimībām.

Bīstami izmantošana nātrija acetāta pārtikā ir tas, ka tā spēj attīstīt zarnu ļoti toksiskas nitrātus, turklāt kam ir kancerogēna iedarbība. Rezultāti tiek bieži veic zinātniski pētījumi ir parādījuši, ka pārmērīga lietošana nātrija acetāta vairākas reizes palielina risku ļaundabīgo audzēju, kā arī pietiekami spēcīgas alerģiskas reakcijas.

Bez tam, lielas devas nātrija acetāta, var novest pie saindēšanās. Tās funkcijas ir:

  • Galvassāpes vai reibonis;
  • Pēkšņi parādās sāpes vēderā;
  • Bāla āda un gļotāda;
  • Krampji;
  • Koordinācijas traucējumi;
  • Apgrūtināta elpošana;
  • Ģībonis.

Nātrija acetāts nevar izmantot tādu produktu ražošanā, kas paredzēti zīdaiņiem. Tāpēc, ja produkta iepakojums, jūs varat redzēt, ka tas satur pārtikas piedevu E-262, tad nav to iegādāties savam bērnam.

Яндекс.Метрика